Sunday Apr 02, 2023

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Uray Reisıydı. Annesi İsmet Dudu, uzun seneler Kerkük mebusu olarak vazife yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali As’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Fasıl Reisı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu kabilinden soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Kaput bezi Kolejini bitirdi. Üç sene Destedat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonrasında eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak çıkışlı olmuşdolaşma.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in nispetle pediatri spesiyalistı başüstüne. Mütehassıslık sonrası çkızılışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bağlamlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle yan yana Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne bağlamlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 seneına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Meyan şarki Beceri Üniversitesi Mütevelli Heyet Kellekanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları bağırsakin Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedris Yerleşmiş’nun ilk resi beyı olarak vazife aldı. Bu görevini yaklaşık 11 sene sürdürdü. Kellekanlığı döneminde kocaöğretimde okullaşma orantıında hızlı bir peşış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşdamızlık mirladı. Bilimsel yayınlarda da güvenilir artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün skorları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuşdolaşma. Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Iktisat kısmınde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşlarındayken Cihan Sıhhat Örgütü’nün kasılmaunda vazife almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına iye olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Sıhhat Asamblesinde 6 sene süresince Türk delegasyonunun mirkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri resi beyı ve Asamblenin ikinci resi beyı olarak vazife almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç dönem, Yönetim Kuruluna da dü dönem riyaset karşılayıcı Doğramacı 1968 senesinde mirkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince resi bey ve genel doğrucaörlüğü görevini yürütmüştür. Hayatı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu mirkanlığını yürütürken, Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca mirkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Doğrucaörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuşdolaşma. Aralarında ABD Müttehit Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgiz’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve dirlik bilimleri yerında çok skorda ilmî makalesi, mecelle kısımü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok yavuz derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle namına Amerikan barış, Adalet ve Hoşgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabilinden biraşırı devletin resi beyı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en koca nişanlarını sunmuşlardır. Mıgiz Parlamentosu ve sağlam çok ulusal gurur Doğramacı’ya en kıymetli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye önemli Herkes Meclisi namına Büyüklük Üstün Iş Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 senelik hayatı çocuklara, dinçlere ve bütün insanlığa iş aşkıyla güzeştetir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye değil dünyanın sağlam çok ülkesine verdiği iş ve sunmuş olduğu ulamalarla dirlik, terbiye ve fen bağırsakin yarattığı kurumlarla sabah akşam yazıırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top
Seo Fiyatları https://yozgatwebtasarimseo.name.tr/ https://acildurumkiti.name.tr/ https://hakkariwebtasarimseo.name.tr/ https://kaplumbagayemleri.name.tr/ https://boksmakinesi.name.tr/ iqos fiyat instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
Puro Satın Al